O nas

Pierwsze Forum Organizatorów Polskich Festiwali Nauki, wydarzenie współorganizowane przez Uniwersytet Śląski w Katowicach oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, odbyło się w dniach 27–28 stycznia 2020 roku w Katowicach.

W dwudniowym spotkaniu wzięło udział blisko 90 osób. Obecni byli przedstawiciele dużych festiwalowych wydarzeń organizowanych wspólnie przez uczelnie z jednego miasta lub regionu, oraz  jednostek realizujących takie przedsięwzięcia na mniejszą skalę.

Forum rozpoczęło się 27 stycznia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Spotkanie zainaugurowało wystąpienia rektora Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Andrzeja Kowalczyka oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego dr Anny Budzanowskiej.

W rozmowie na temat społecznej odpowiedzialności festiwali prowadzonej przez prof. dr hab. Ryszarda Koziołka – dyrektora generalnego Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE wzięli udział dr hab. Krzysztof Machaczka, prof. UEK reprezentujący Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie, dr hab. inż. Ryszard Polechoński – środowiskowy koordynator Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, dr hab. inż. Jacek Soroka, em. prof. ZUT – prezes Szczecińskiego Towarzystwa Naukowego, dr Zuzanna Toeplitz – dyrektor Warszawskiego Festiwalu Nauki oraz Agnieszka Motyl – dyrektor Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

Tego dnia podpisany został również list intencyjny w sprawie utworzenia sieci współpracy pod nazwą Porozumienie Organizatorów Festiwali Nauki w Polsce. W radzie sieci weszło 27 przedstawicieli festiwali nauki z całego kraju. Koordynacją działań w ramach nowej inicjatywy w najbliższych miesiącach zajmie się Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Kolejnego dnia uczestnicy Forum spotkali się w siedzibie Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego. Program wydarzenia obejmował  sesje panelowe z udziałem prelegentów z kraju i zagranicy. Poruszono kwestie społecznego oddziaływania wydarzeń popularnonaukowych, różnych modeli i sposobów funkcjonowania festiwali oraz zagadnień związanych z promocją tychże. Wśród prelegentów i prowadzących znaleźli się:

• Ellie Petrie – dyrektor programowa Festiwalu Nauki w Cheltenham (Wielka Brytania),
  • Jennie Turner – dyrektor operacyjna Międzynarodowego Festiwalu Nauki w Göteborgu (Szwecja),
  • prof. dr hab. Ryszard Koziołek – dyrektor generalny Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE, prorektor Uniwersytetu Śląskiego,
  • dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej,
  • dr hab. Edyta Sierka – popularyzatorka nauki, organizatorka m.in. Nocy Biologów na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego,
  • dr Zuzanna Toeplitz – dyrektor Warszawskiego Festiwalu Nauki,
  • dr Mikołaj Marcela – pisarz, nauczyciel akademicki, badacz popkultury,
  • Piotr Ziółkowski – dyrektor Biura Programów i Przedsięwzięć Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Popularyzacja nauki – społeczna odpowiedzialność uniwersytetów”,
  • Katarzyna Świętochowska – główny koordynator Festiwalu Muzyka+Nauka organizowanego w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach,
  • Tomasz Michalski – prezes rzeszowskiego Stowarzyszenia Upowszechniania Wiedzy „ExploRes”
  • Jarosław Juszkiewicz ambasador Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice dziennikarz radiowy i lektor, ściśle współpracujący z Planetarium Śląskim im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie
  • organizatorzy 4. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE: Justyna Szostek-Aksamit – dyrektor wykonawcza, Radosław Aksamit pełniący m.in. funkcję rzecznika prasowego festiwalu i Martyna Fołta  – koordynatorka ds. promocji.

Podpisanie listu intencyjnego w sprawie utworzenia sieci współpracy stanowi odpowiedź na potrzebę integracji środowiska organizatorów polskich festiwali nauki. Ma również sprzyjać wymianie wiedzy, dobrych praktyk i inicjowaniu działań o charakterze ogólnokrajowym. Formuła porozumienia jest otwarta, co pozwoli z czasem zwiększyć liczbę sygnatariuszy.

Uczestnicy Forum otrzymali również zaproszenie do udziału w programie dla delegatów, organizowanym w ramach 4. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. W wydarzeniach, w tym w spotkaniu z dyrektorem generalnym i ambasadorami 4. ŚFN KATOWICE, uczestniczyło łącznie ponad 40 osób.

Fotografie:
Julia Agnieszka Szymala / Uniwersytet Śląski w Katowicach