Expo festiwali w programie 6. ŚFN!

Powiększ obraz

Expo festiwali będzie obejmowało dwie sfery: bardzo dobrze znany z poprzednich edycji Program dla delegatów, w którym wezmą udział przedstawiciele biur organizacyjnych festiwali nauki, oraz zupełną nowość, czyli Science Expo.

W ramach wydarzenia zaplanowano scenę Expo oraz stanowiska pokazowe popularyzatorów nauki i przedstawicieli festiwali naukowych. Przygotowywana jest także wystawa, pokazująca zdjęcia i ciekawostki o festiwalach naukowych zrzeszonych w Forum Festiwali Nauki, którą będzie można oglądać na rynku w Katowicach.

Podczas Expo festiwali odbędzie się m.in. debata „Nanotechnologies: the frontier of sustainability” z udziałem przedstawicieli festiwalu Trieste Next, wykład „Fighting the melting pot of volcano misinformation in the media”, który poprowadzi Sam Poppe, Science Show Davida Price’aspotkanie z ambasadorem ŚFN Tomaszem Rożkiem, a także Science Show Jona Chase’a Nauka w rytmie rap.

Przygotowaliśmy także pokazy naukowe. Uczestnicy będą mogli zobaczyć, jak działa łazik marsjański Scorpio 7 i samolot udźwigowy oraz jaki efektowny jest świat chemii, dowiedzą się, ile nauki jest w magii, a także nauczą się rozróżniać grupy bezkręgowców.

Pełny program sceny Expo: https://slaskifestiwalnauki.pl/sala-wielofunkcyjna-strefa-expo-festiwali-nauki-scena-expo.

Festiwale uczestniczące w Expo Festiwali:
•    Trieste Next – Festival of Scientific Research
•    Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi
•    Lubelski Festiwal Nauki
•    Dolnośląski Festiwal Nauki
•    European Rover Challenge
•    Powiślański Festiwal Nauki
•    Opolski Festiwal Nauki
•    Piknik Nauki EKSPLORACJE
•    Poznański Festiwal Nauki i Sztuki
•    Festiwal Nauki i Sztuki w Siedlcach
•    Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki
•    Toruński Festiwal Nauki i Sztuki
•    Festiwal Nauki w Warszawie
•    Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki
•    Bydgoski Festiwal Nauki
•    Nocne Spotkania z Nauką

6. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE organizują: Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider i pomysłodawca przedsięwzięcia), Miasto Katowice (miasto gospodarz wydarzenia), Województwo Śląskie i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (współgospodarze), a także Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.

Logo Minister Edukacji i Nauki6. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE i Expo Festiwali Nauki dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.

Sponsorami złotymi festiwalu są PKO Bank Polski oraz ING Bank Śląski S.A.. Sponsorami srebrnymi: Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., PZU SA. Partnerem – Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach, Narodowa Agencja Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności, Centrum Innowacji Erasmus+ InnHub, Fundacja Nauka. To Lubię, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Regionalne Centrum Wolontariatu w Katowicach, Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry, Bajka Pana Kleksa, Fundacja W TO MI GRAJ, Bawialnia BombelCafe, Bricks4Kidz oraz Water Solution Polska. Partnerem instytucjonalnym jest Planetarium – Śląski Park Nauki.

6. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE jest objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, wiceprezesa Rady Ministrów, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotra Glińskiego, Ministra Sportu i Turystyki Kamila Bortniczuka, Ministra Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg, Prezesa Polskiej Akademii Nauk prof. Jerzego Duszyńskiego, Dyrektora Narodowego Centrum Nauki Zbigniewa Błockiego, Dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dr Pawła Kucha, Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA), Prezesa Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej Edyty Demby-Siwek, Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego, Przewodniczącego Zarządu Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej Kazimierza Karolczaka, Prezydenta Miasta Katowice Marcina Krupy, Prezydenta Miasta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego, Prezydenta Miasta Chorzowa Andrzeja Kotali, Prezydenta Miasta Bytomia Mariusza Wołosza, Prezydent Miasta Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik, Prezydenta Miasta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka oraz Katowickiej Specjalnej Strefy EkonomicznejGłównymi patronami medialnymi: „Polityka”, „Wiedza i Życie” , „Świat Nauki”, Pulsar, Radio 357.Patronat medialny nad 6. ŚFN KATOWICE objęli: „Dziennik Zachodni”, „Gazeta Wyborcza”, wKatowicach.eu, „Forum Akademickie”, „Gość Niedzielny” , Antyradio , Radio Katowice, Radio eM, Radio Bielsko, Radio Express, „Gazeta Uniwersytecka UŚ”, Przystanek Nauka, Magazyn Studentów Uniwersytetu Śląskiego „Suplement”, Radio Egida.

Plakat Śląskiego Festiwalu Nauki