Śląski Festiwal Nauki KATOWICE na Expo 2020 w Dubaju!

Powiększ obrazNapis EXPO 2020

Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego – dr Jerzy Jarosz, prof. UŚ z Instytutu Fizyki oraz dr hab. Małgorzata Karolus, prof. UŚ, i mgr inż. Izabela Matuła z Instytutu Inżynierii Materiałowej – reprezentowali Śląski Festiwal Nauki KATOWIE podczas Śląskiego Tygodnia Regionalnego w Pawilonie Polskim – ekspozycji promującej nasz kraj na Expo 2020 w Dubaju. Między 27 stycznia a 2 lutego pracownicy Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ przeprowadzili tam serię warsztatów dla dzieci.

Prof. Jarosz poprowadził zajęcia konstruktorskie zatytułowane „Space Mice – Build and Launch Your Own Rocket”: ich uczestnicy budowali różnego rodzaju rakiety, spodki i obiekty latające (a następnie „startowali” je przy pomocy różnych wyrzutni), a także tworzyli sympatyczne Space Mice, czyli wykonane z papieru myszy, pasażerów tych pojazdów. Prof. Karolus oraz mgr Matuła zaproponowały warsztaty „Odnawialne źródła energii elektrycznej” oraz „Urbanizacja i metropolizacja regionu – materiały budowlane na przestrzeni wieków”, realizowane pod wspólnym tytułem „Zostań inżynierem z Uniwersytetem Śląskim”. W ich trakcie dzieci samodzielnie budowały wybrane urządzenie, pojazd czy budowlę – te bardziej kreatywne mogły własnoręcznie zaprojektować obiekt, przygotować odpowiednie elementy i poskładać model, a te mniej biegłe i młodsze mogły skorzystać z gotowych i przygotowanych wcześniej zestawów.

– Odwiedziły nas dzieciaki z krajów takich, jak m.in. Belgia, Chiny, Holandia, Indie, Irlandia, Japonia, Kanada, Kolumbia, Oman, Pakistan, Portugalia, Rosja, Sri Lanka, Turkmenistan, Ukraina, USA, Włochy oraz, oczywiście, Zjednoczone Emiraty Arabskie, a niektóre wracały do nas nawet kilka razy – relacjonuje prof. Małgorzata Karolus. – Bardzo wiele osób dziękowało nam za przygotowanie dla dzieci tak kreatywnych zajęć. Słyszeliśmy również, że jesteśmy jednym z nielicznych – o ile nie jedynym w tamtym czasie – pawilonem, który skierował swoją ofertę do dzieci w różnym wieku. Dla nas jednak największą pochwałą i najmilszym podziękowaniem były szczęśliwe twarze dzieci i ich niekłamana radość po wystrzeleniu w niebo własnej, samodzielnie wykonanej rakiety oraz duma, z jaką prezentowały własnoręcznie zbudowany dom ze studnią i całym gospodarstwem.

Delegację Uniwersytetu Śląskiego i jednocześnie Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE uzupełniali prof. dr hab. Ryszard Koziołek – rektor UŚ oraz dyrektor generalny ŚFN, a także prof. dr hab. Tomasz Pietrzykowski – prorektor UŚ ds. współpracy międzynarodowej i krajowej. W niedzielę 30 stycznia wzięli oni udział konferencji gospodarczej „Silesia – Land of Oportunity. Gateway to Europe”, podczas której wysłannicy województwa śląskiego rozmawiali z przedstawicielami biznesu ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Tego samego dnia odbywał się 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

– Polacy obecni w Dubaju, pracujący w Pawilonie Polskim, jak tylko się dało, promowali dzieło Orkiestry. Ze względu na prawo obowiązujące w emiracie nie mogliśmy co prawda prowadzić zbiórki pieniędzy, ale rozdawaliśmy serduszka i mówiliśmy ludziom spoza naszego kraju o idei, jaką jest WOŚP – mówi prof. Małgorzata Karolus.

A co jeszcze przyciągnęło uwagę zwiedzających Pawilon Polski w trakcie Śląskiego Tygodnia Regionalnego? Koncerty Chopinowskie (jak relacjonuje prof. Karolus: „Pewien Syryjczyk był absolutnie na każdym!”), przedstawienia Teatru Gry i Ludzie, występy i warsztaty taneczne zespołu „Śląsk”, pokaz mody, czyli kolekcji odzieży ręcznie wykonanej przez koniakowskie koronczarki, wyśmienite potrawy serwowane przez znanego kucharza Remigiusza Rączkę, a także wystawa ukazująca sylwetki znanych na całym świecie Polaków (w tym m.in. plejadę naszych najlepszych himalaistów na czele z Jerzym Kukuczką i Krzysztofem Wielickim).

2 lutego Pawilon Polski odwiedziła księżniczka Sheikha Mozah bint Marwan bin Mohammed bin Hasher Al Maktoum. Na czele jej rodu stoi Muhammad bin Raszid Al Maktum – emir Dubaju oraz wiceprezydent i premier Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Sheikha Mozah jest pierwszym członkiem rodziny książęcej, który lata jako wykwalifikowany pilot komercyjny Emirates Airlines.