Śląski Festiwal Nauki KATOWICE laureatem konkursu Popularyzator Nauki 2020

Powiększ obrazObraz przedstawia organizatorów Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE

Miło nam poinformować, że ŚFN został nagrodzony w prestiżowym konkursie Popularyzator Nauki w kategorii zespół.

Festiwal wyróżniono spośród ok. 100 zgłoszeń oraz 18 finalistów nominowanych do głównych nagród. Jury podkreśliło, że ŚFN to „obecnie jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w kraju i Europie, mimo że zadebiutowało jako niewielka, lokalna inicjatywa w 2016 roku”.

Ponadto Śląsk może się pochwalić laureatem Nagrody Głównej, czyli zdobywcą tytułu Popularyzatora Nauki 2020, którym został dr Jerzy Jarosz, prof. UŚ z Instytutu Fizyki UŚ, pełniący funkcję dyrektora programowego ŚFN w latach 2016–2017. Kapituła konkursowa doceniła jego działalność na wielu polach – prof. Jarosz od 1983 roku prowadzi wykłady z pokazami eksperymentów pod nazwą „Osobliwości Świata Fizyki”, jest wieloletnim koordynatorem Uniwersytetu Śląskiego Dzieci,  a także przewodniczącym Ogólnopolskiego Klubu Demonstratorów Fizyki.

Popularyzator Nauki to najstarszy i najbardziej prestiżowy w Polsce konkurs, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki w sposób przystępny dla każdego. Organizatorami konkursu są serwis „Nauka w Polsce” Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Obok kategorii zespół, w której nagrodzono ŚFN, znalazły się: animator, instytucja i media, a także dwa wyróżnienia. Lista wszystkich nagrodzonych dostępna jest TUTAJ.